Program naszych warsztatów oparty jest zasoby projektu RaspberryPI .
Dlatego na urodziny czy święta proponujemy nie kupować dzieciom kolejnego smartfona z dostępem do lekcji programowania ruchu pingwinków, ale za ułamek ceny nabyć Raspberry Pi, komputerek wielkości karty kredytowej, ze wszystkimi użytecznymi elementami funkcjonalnymi.
RaspberryPi prezent na każdą okazję!
„Aby nauczyć się programować, trzeba najpierw wyodrębnić jakiś problem, potem go zrozumieć, a następnie potrafić podzielić go na fragmenty, których rozwiązanie musi następować sekwencyjnie. Potem trzeba przemyśleć, jak ma wyglądać realizacja rozwiązania problemu, czego do tego potrzebujemy, zebrać te potrzebne gadżety, właściwie połączyć, a następnie uruchomić na jakimś komputerze program tym wszystkim zarządzający.
Program komputerowy jest tu ważnym elementem realizacji projektu, ale tylko elementem. Przykładem może być projekt automatycznego podlewania kwiatków na balkonie. Program komputerowy dla sterującego układem urządzenia nie będzie nic wart, o ile konstruktor nie będzie przedtem wiedział, jak działają czujniki wilgotności gleby, jak i kiedy należy podlewać dany zestaw kwiatków etc.
Dlatego na święta proponuję nie kupować dzieciom kolejnego smartfona z dostępem do lekcji programowania ruchu pingwinków, ale za ułamek ceny nabyć Raspberry Pi, komputerek wielkości karty kredytowej, ze wszystkimi użytecznymi elementami funkcjonalnymi. W najprostszej wersji dostępny też w Polsce za kilkadziesiąt złotych. System operacyjny tego komputera to Linux – a więc otwarte drzwi do sezamu darmowych i potężnych programów z realnego świata: arkuszy kalkulacyjnych, bazy danych, kompilatorów itd. Wielkie korporacje informatyczne udostępniają na platformę Raspberry Pi profesjonalne oprogramowanie za darmo. Kosztujący tysiące złotych program tzw. komputerowej algebry Mathematica firmy Wolfram,służący do wykonywania symbolicznych (nie numerycznych) rachunków i wysokiej jakości grafiki, można pobrać na te urządzenia za darmo. Microsoft uznał platformę Raspberry Pi za podstawę projektu Internet of Things i udostępnia na nią,również nieodpłatnie, system operacyjny Windows 10.” – prof. Łukasz A. Turski
Tekst pochodzi z portalu Project Syndicate Polska, www.project-syndicate.pl publikującego opinie i analizy, których autorami są najbardziej wpływowi międzynarodowi intelektualiści, ekonomiści, mężowie stanu, naukowcy i liderzy biznesu.